Clubs / Extra-Curricular

Extra Curricular clubs per year group.

To see a list of the great clubs on offer click here

Year 7

Faculty / TimeBefore SchoolLunchtimeAfter SchoolTripsCompetitions
MathsChess Club Wednesday 12.30pm – 1.20pm F18/F17
Maths Art Club – Mondays 12:30pm F22
Crochet Club – Monday 12:30pm F16
UKMT – Top 2 sets
EnglishBuddy Reading
(selected cohort based on
reading ages).
Based in LRC.
LRC Readers’ & Writers’
Wednesday
12:30pm – 1:00pm
Design The Globe linked to Shakespeare unit
in Term 6
SciencePet Club – Wednesday 12:30pm-13:00pm – F3 –
MBI
Science Club – Wednesday 3:40pm -4:30pm F2 WBA and LWEDigital Big Bang/British
Science
week opportunities
LWE and CSH
Science Week Poster KCA
MFLMandarin Club – Wednesday 3:40pm – 4:40pm F6 (Term 2)Day of Languages bake off
Humanities
Homework club – Tue – Fri C12
CEAArt club: Tues 12:30pm – 1:20pm LJE.
Drama club – Weds 12.30pm – 1.20pm JPA/ESI
Fanshawe Hall.
Choir – Thurs 12.30pm – 1.15pm, F13 SPO /
RHO.
Band practice – Weds 12.30pm – 1.15pm,
Fanshawe Foyer, MWA.
Production rehearsals – check rehearsal
schedule

Production rehearsals.
check rehearsal schedule
Theatre / concert visitsNational / regional art competitions
Design & TechnologyEngineering Club (Term 1 & 2) –
Fri – E18 – 12.35pm -1.15pm
Girls Engineering – Thurs – E18 12:35pm – 1.15pm
Mission X – STEAM Activites
(Terms 3 & 4) Wed -12.35pm-1.15pm
E18
Textiles Club (Term 1 & 2) Tues – E20 – 12:35pm – 1:15pm
Halloween & Christmas Competitions

Future Chef
PE
(Click here to see the PE extra curricular timetable)
Badminton
Football, Cheerleading, Basketball, Hockey, Table Tennis, Trampolining & Netball
Badminton, Hockey, Gymnastics, Rugby & Netball
Sports DayBenchball, Rounders
Computing & BusinessCode Club – Mon & Tues
12:40pm A11 (RPO / AHA)
Computer Games Design – Thurs 12:35pm A13
Girls Who Code Club – Fri 12:35pm A11
Y7 girls STEM trip to Arm,
Sheffield for Ada Lovelace day
PSHEPSHE Film Club D1 12:35pm Wednesday
LKE
InclusionIndividual / group sessions in
relation to Organisation skills /
Confidence building –
Student support
Mindfulness C20 Tuesday SIN SWY
Homework support, Confidence
building groups, Craft club – Student
support
– Every Day – C20
Homework club Tuesday /
Wednesday / Thursday 3.30pm -4.30pm
(with TA support) in the ELC
Whole School EnrichmentBenchball Interhouse – December; KS3
Rounders Interhouse – May.
Student Leadership – October onwards.
Eco-committee – A10 Tuesday (Fortnightly) 12:55pm.
PRIDE club – D5 Friday 12:30pm
British Sign Language Club – D1
Monday 12:30pm
Homework Club – ELC Daily 12:30pm
Black History Month – Poetry Writing
Competition – October;

Christmas, Hanukkah and Diwali ornament
competition
– December;

DHFS Student Assembly Challenge -Jan/Feb;

Celebrating Diversity Speech Competition -Feb;

DHFS Planner Design – March;

British Science Week Growth Competition- March;

The Great DHFS Bake Off – May;

Environmental Entrepreneurs – June
SEE STUDENT NOTICES NEARER THE
EVENT FOR INFO

Year 8

Faculty / TimeBefore SchoolLunchtimeAfter SchoolTripsCompetitions
MathsChess Club Wednesday 12.30pm – 1.20pm F18/F17
Maths Art Club – Mondays 12:30pm F22
Crochet Club – Mondays 12:30pm F16
UKMT – Top 2 sets
EnglishBuddy Reading
(selected cohort based on
reading ages).
Based in LRC.
LRC Readers’ & Writers’
Wednesday
12:30pm – 1:00pm
Design a mask linked to Shakespeare play in
Term 6
SciencePet Club – Wednesday 12:30pm-13:00pm – F3 –
MBI
Science Club – Wednesday 3:40pm -4:30pm F2 WBA and LWEDigital Big Bang/British
Science
week opportunities
LWE and CSH
Science Week Poster KCA
MFLMandarin Club – Wednesday 3:40pm – 4:40pm F6 (Term 2)French trip – TBCDay of Languages bake off
Humanities
Homework club – Tue – Fri C12
CEAArt club: Tues 12:30pm – 1:20pm F24 LJE.
Drama club – Weds 12.30pm – 1.20pm JPA/ESI
Fanshawe Hall.
Choir – Thurs 12.30pm – 1.15pm, F13 SPO /
RHO.
Band practice – Weds 12.30pm – 1.15pm,
Fanshawe Foyer, MWA.
Production rehearsals – check rehearsal
schedule

Production rehearsals.
check rehearsal schedule
Theatre / concert visitsNational / regional art competitions
Design & TechnologyEngineering Club (Term 1 and 2) –
Fri – E18 – 12.35pm -1.15pm
Girls Engineering – Thurs -E18 – 12.35pm – 1.15pm
Mission X – STEAM Activites
(Terms 3 & 4) Wed -12.35pm-1.15pm
E18
Textiles Club (Term 1 & 2) Tues – E20 – 12:35pm – 1:15pm
Get up to Speed Trip – STEAM
Career -RSH – 23/3/22
Halloween & Christmas Competitions

Future Chef
PE
(Click here to see the PE extra curricular timetable)

Badminton

Football, Cheerleading, Basketball, Hockey, Table Tennis, Trampolining & Netball
Badminton, Hockey, Gymnastics, Rugby & Netball
Sports DayFootball / Netball / Rounders
Computing & BusinessCode Club – Mon & Tues
12:40pm A11 (RPO / AHA)
Computer Games Design – Thurs 12:35pm A13
Girls Who Code Club – Fri 12:35pm A11
PSHEPSHE Film Club D1
12:35pm Wednesday
LKE
InclusionIndividual / group sessions in
relation to Organisation skills /
Confidence building –
Student support
Lego Club – C20 Monday SIN SWY
Mindfulness – C20 Tuesday SIN SWY
Homework Support, Confidence
building groups, Craft club – Student
support
– C20 – Every Day
Homework club Tuesday /
Wednesday / Thursday 3.30pm -4.30pm
(with TA support) in the ELC
Whole School EnrichmentBenchball Interhouse – December; KS3
Rounders Interhouse – May.
Student Leadership – October onwards.
Eco-committee – A10 Tuesday (Fortnightly) 12:55pm.
PRIDE club – D5 Friday 12:30pm
British Sign Language Club – D1
Monday 12:30pm
Homework Club – ELC Daily 12:30pm
Black History Month – Poetry Writing
Competition – October;

Christmas, Hanukkah and Diwali ornament
competition
– December;

DHFS Student Assembly Challenge -Jan/Feb;

Celebrating Diversity Speech Competition -Feb;

DHFS Planner Design – March;

British Science Week Growth Competition- March;

The Great DHFS Bake Off – May;

Environmental Entrepreneurs – June
SEE STUDENT NOTICES NEARER THE
EVENT FOR INFO

Year 9

Faculty / TimeBefore SchoolLunchtimeAfter SchoolTripsCompetitions
MathsChess Club – Wednesday 12.30pm – 1.20pm F18/F17
Maths Art Club – Mondays 12:30pm F22
Crochet Club – Mondays 12:30pm F16
UKMT – Top 2 sets
EnglishLRC Readers’ & Writers’ –
Wednesday
12:30pm – 1:00pm
Poetry in translation in Term 3/4
SciencePet Club – Wednesday 12:30pm-13:00pm – F3 –
MBI
Science Club – Wednesday 3:40pm -4:30pm F2 WBA and LWEDigital Big Bang/British
Science
week opportunities
LWE and CSH
Science Week Poster KCA
MFLMandarin Club – Wednesday 3:40pm – 4:40pm F6 (Term 2)German exchangeDay of Languages bake off
Humanities
Homework club – Tue – Fri C12
Online Philosophy Club – Ongoing/Daily
Upper Room – Wed – 12:30pm – 1:30pm C11
CEAArt club: Tues 12:30pm – 1:20pm LJE.
Drama club – Weds 12.30pm – 1.20pm JPA/ESI
Fanshawe Hall.
Choir – Thurs 12.30pm – 1.15pm, F13 SPO /
RHO.
Band practice – Weds 12.30pm – 1.15pm,
Fanshawe Foyer, MWA.
Production rehearsals – check rehearsal
schedule

Production rehearsals.
check rehearsal schedule
Theatre / concert visitsNational / regional art competitions
Design & TechnologyGirls Engineering – Thurs -E18 – 12.35pm – 1.15pm
Engineering Club (Term 1 and 2) – Fri – E18 – 12.35pm -1.15pm
Textiles Club (Term 1 & 2) Tues – E20 – 12:35pm – 1:15pm
Get up to Speed Trip – STEAM
Career -RSH – 23/3/22
Halloween & Christmas Competitions

Future Chef
PE
(Click here to see the PE extra curricular timetable)

Badminton
Football, Cheerleading, Basketball, Hockey, Table Tennis, Trampolining & Netball
Badminton, Hockey, Gymnastics, Rugby & Netball
Sports DayFootball / Netball / Rounders
Computing & BusinessCode Club – Mon & Tues
12:40pm A11 (RPO / AHA)
Computer Games Design – Thurs 12:35pm A13
Girls Who Code Club – Fri 12:35pm A11
Games Britannia Video
Gaming coding event @ SHU
PSHEPSHE Film Club D1 12:35pm Wednesday
LKE
Duke of Edinburgh
InclusionIndividual / group sessions in
relation to Organisation skills /
Confidence building –
Student support

Mindfulness – C20 Tuesday SIN SWY
Homework Support, Confidence
building groups, Craft club – Student
support
– C20 – Every Day
Homework club Tuesday /
Wednesday / Thursday 3.30pm -4.30pm
(with TA support) in the ELC
Whole School EnrichmentBenchball Interhouse – December; KS3
Rounders Interhouse – May.
Student Leadership – October onwards.
Eco-committee – A10 Tuesday (Fortnightly) 12:55pm.
PRIDE club – D5 Friday 12:30pm
British Sign Language Club – D1
Monday 12:30pm
Homework Club – ELC Daily 12:30pm
Duke of EdinburghBlack History Month – Poetry Writing
Competition – October;

Christmas, Hanukkah and Diwali ornament
competition
– December;

DHFS Student Assembly Challenge -Jan/Feb;

Celebrating Diversity Speech Competition -Feb;

DHFS Planner Design – March;

British Science Week Growth Competition- March;

The Great DHFS Bake Off – May;

Environmental Entrepreneurs – June
SEE STUDENT NOTICES NEARER THE
EVENT FOR INFO

Year 10

Faculty / TimeBefore SchoolLunchtimeAfter SchoolTripsCompetitions
MathsChess Club Wednesday 12.30pm – 1.20pm F18/F17
Maths Art Club – Mondays 12:30pm F22
Crochet Club – Mondays 12:30pm F16
Thursday foundation GCSE
revision club
– when Miss White is
available
UKMT – Top 2 sets
EnglishLRC Readers’ & Writers’
Wednesday
12:30pm – 1:00pm
Aspire Literature and Language
Lectures
– after school on
Wednesday
FoDS in Term 1/2
ScienceScience Research Group– Wednesday 3:40pm -4:30pm F3 Digital Big Bang/British
Science
week opportunities
LWE and CSH
MFLMandarin Club – Wednesday 3:40pm – 4:40pm F6 (Term 2)KS4 Spanish trip – ?
KS4 French trip – 2023
Day of Languages bake off
Humanities
Homework club – Tue – Fri C12
Online Philosophy Club – Ongoing/Daily
Upper Room – Wed – 12:30pm – 1:30pm C11
CEAChoir – Thurs 12.30pm – 1.15pm, F13 SPO /
RHO.
Band practice – Weds 12.30pm – 1.15pm,
Fanshawe Foyer, MWA.
Production rehearsals – check rehearsal
schedule
Open studio for GCSE Art
students –
3.30pm-4.30pm
Production rehearsals.
check rehearsal schedule
Theatre / concert/ Gallery visits
Drama – London residential visit
Design & TechnologyEngineering Club (Term 1 and 2) – Fri – E18 – 12.35pm -1.15pm
Girls Engineering – Thurs -E18 – 12.35pm – 1.15pm
Textiles Club (Term 1 & 2) Tues – E20 – 12:35pm – 1:15pm
Halloween & Christmas Competitions

Future Chef
PE
(Click here to see the PE extra curricular timetable)

Badminton
Football, Cheerleading, Basketball, Hockey, Table Tennis & Netball

Badminton, Hockey, Gymnastics, Rugby & Netball
Dodgeball
Computing & BusinessCode Club – Mon & Tues
12:40pm A11 (RPO / AHA)
Computer Games Design – Thurs 12:35pm A13
Girls Who Code Club – Fri 12:35pm A11
National Museum of
Computing
at Bletchley Park
Bebras Challenge – Computational Thinking
competition
PSHEPSHE Film Club D1 12:35pm Wednesday
LKE
Duke of Edinburgh
InclusionIndividual / group sessions in
relation to Organisation skills /
Confidence building –
Student support

Mindfulness – C20 Tuesday SIN SWY
Homework Support, Confidence
building groups, Craft club – Student
support
– C20 – Every Day
Homework club Tuesday /
Wednesday / Thursday 3.30pm -4.30pm
(with TA support) in the ELC
Whole School EnrichmentBenchball Interhouse – December; KS3
Rounders Interhouse – May.
Student Leadership – October onwards.
Eco-committee – A10 Tuesday (Fortnightly) 12:55pm.
PRIDE club – D5 Friday 12:30pm
British Sign Language Club – D1
Monday 12:30pm
Homework Club – ELC Daily 12:30pm
Duke of EdinburghBlack History Month – Poetry Writing
Competition – October;

Christmas, Hanukkah and Diwali oranament
competition
– December;

DHFS Student Assembly Challenge -Jan/Feb;

Celebrating Diversity Speech Competition -Feb;

DHFS Planner Design – March;

British Science Week Growth Competition- March;

The Great DHFS Bake Off – May;

Environmental Entrepreneurs – June
SEE STUDENT NOTICES NEARER THE
EVENT FOR INFO

Year 11

Faculty / TimeBefore SchoolLunchtimeAfter SchoolTripsCompetitions
MathsChess Club – Wednesday 12.30pm – 1.20pm F18/F17
Maths Art Club – Mondays 12:30pm F22
Crochet Club – Mondays 12:30pm F16
Wednesday After School Revision
when class teacher available.
UKMT – Top 2 sets
EnglishLRC Readers’ & Writers’
Wednesday
12:30pm – 1:00pm
Aspire Literature and Language
Lectures
after school on
Wednesday
ScienceScience Research Group– Wednesday 3:40pm -4:30pm F3 Digital Big Bang/British
Science
week opportunities
LWE and CSH
MFLMandarin Club – Wednesdays 3:40pm – 4:40pm F6 (Term 2)Day of Languages bake off
Humanities
Homework club – Tue – Fri C12
Online Philosophy Club – Ongoing/Daily
Upper Room – Wed – 12:30pm – 1:30pm C11
CEAChoir – Thurs 12.30pm – 1.15pm, F13 SPO /
RHO.
Band practice – Weds 12.30pm – 1.15pm,
Fanshawe Foyer, MWA.
Production rehearsals – check rehearsal
schedule
Open studio for GCSE Art
students –
3.30pm-4.30pm
Production rehearsals.
check rehearsal schedule
Theatre / concert/ Gallery visits
Drama – London Residential visit
Design & Technology
Engineering Club (Term 1 and 2) – Fri – E18 – 12.35pm -1.15pm
Girls Engineering – Thurs -E18 – 12.35pm – 1.15pm
Food NEA Support Club – E14/E16 –
HWE – (Term 1 and 2) – 12.35pm-1.15pm
Textiles Club (Term 1 & 2) Tues – E20 – 12:35pm – 1:15pm
Food NEA Support Club – E14/E16 –
HWE/STH – (Term 1 and 2) – 3.35pm-
4.30pm
Halloween & Christmas Competitions

Future Chef
PE
(Click here to see the PE extra curricular timetable)
Badminton

Football, Cheerleading, Basketball, Hockey, Table Tennis & GCSE PE Revision
Badminton, Hockey, Gymnastics, Rugby & Netball
Dodgeball
Computing & BusinessCode Club – Mon & Tues
12:40pm A11 (RPO / AHA)
Computer Games Design – Thurs 12:35pm A13
Girls Who Code Club – Fri 12:35pm A11
PSHEPSHE Film Club D1 12:35pm Wednesdays
LKE
Duke of Edinburgh
InclusionIndividual / group sessions in
relation to Organisation skills /
Confidence building –
Student support

Mindfulness – C20 Tuesday SIN SWY
Homework Support, Confidence
building groups, Craft club – Student
support
– C20 – Every Day
Homework club Tuesday /
Wednesday / Thursday 3.30pm -4.30pm
(with TA support) in the ELC
Whole School EnrichmentBenchball Interhouse – December; KS3
Rounders Interhouse – May.
Student Leadership – October onwards.
Eco-committee – A10 Tuesday (Fortnightly) 12:55pm.
PRIDE club – D5 Friday 12:30pm
British Sign Language Club – D1
Monday 12:30pm
Homework Club – ELC Daily 12:30pm
Duke of EdinburghBlack History Month – Poetry Writing
Competition – October;

Christmas, Hanukkah and Diwali oranament
competition
– December;

DHFS Student Assembly Challenge -Jan/Feb;

Celebrating Diversity Speech Competition -Feb;

DHFS Planner Design – March;

British Science Week Growth Competition- March;

The Great DHFS Bake Off – May;

Environmental Entrepreneurs – June
SEE STUDENT NOTICES NEARER THE
EVENT FOR INFO

Year 12 & 13

Faculty / TimeBefore SchoolDuring Study PeriodsLunchtimeAfter SchoolTripsCompetitionsOther
MathsChess Club – Wednesday 12.30pm – 1.20pm F18/F17

Maths Art ClubMondays 12:30pm F22

Crochet Club – Mondays 12:30pm F16
Maths Inspiration EventUKMT – Top 2 sets
EnglishLRC Readers’ & Writers’
Tuesday 12:30pm – 1:00pm
Expect David Crystal Lecture
will take place in Term 2/3?
Outreach trips to SU and SHU
being planned in Term 6
TBC
ScienceScience Research Group– Wednesday 3:40pm -4:30pm F3 Digital Big Bang/British
Science
week opportunities
LWE and CSH
Bio Field Trip – PVA
University Lab – Trips
Olympiads RWE and CSHCafé Scientifique – LWE
MFLMandarin Club – Wednesdays 3:40pm – 4:40pm F6 (Term 2)Foreign Language cinema
club.
Possible Showroom
Cinema visit.
Week of Languages Assembly and Quizzes
Humanities
Debate Club – Mon C11
Upper Room – Wed – 12:30pm – 1:30pm C11
CEAOpportunity to support KS3 classes in
Art / Music and Drama lessons
– see Mr
Parker
Choir – Thurs 12.30pm – 1.15pm, F13 SPO /RHO.
Band practice – Weds 12.30pm – 1.15pm,
Fanshawe Foyer, MWA.
Production rehearsals – check rehearsal
schedule
Open studio for A-level Art
students –
3.30pm-4.30pm
Tuesday F27 RME and RGR
Wednesday F24 RME
Production rehearsals.
check rehearsal schedule
Theatre / concert/ Gallery visits
Art / Drama – London residential
visit
Support of KS3 lessons
(as teaching assistants / technicians)
Design & TechnologyEngineering Club (Term 1 and 2) – Fri – E18 – 12.35pm -1.15pm
Girls Engineering – Thurs -E18 – 12.35pm – 1.15pm
Textiles Club (Term 1 & 2) Tues – E20 – 12:35pm – 1:15pm

Halloween & Christmas Competitions

Future Chef
Sheffield Hallam Futures Food Careers
Lucy Bolsover – Term 5 (Food students 12/13) –
Date to confirm – STH
PE
(Click here to see the PE extra curricular timetable)

Girls Football, Cheerleading & Hockey
Badminton, Hockey, Rugby & Gymnastics
Dodgeball
Computing & BusinessYoung Enterprise – Wed 12:35pm A10

Code Club – Mon & Tues
12:40pm A11 (RPO / AHA)
Computer Games Design – Thurs 12:35pm A13
Girls Who Code Club – Fri 12:35pm A11
National Museum of
Computing
at Bletchley Park –
Y12.
In Business, staff are looking at
running a trip to Harry Potter
World for a Business-specific
day of learning.
Bebras Challenge – Computational Thinking
competition
PSHEBuddy ReadingVoluntary classroom ‘TA’ support; Peer
Mentoring.
PSHE Film Club D1 12:35pm Wednesdays
LKE
Relaxation Class
D4 Friday
12:35pm – 12:55pm
Duke of EdinburghYoung Enterprise; Sixth Form Leadership
(Head Student)
InclusionIndividual / group sessions in
relation to Organisation skills /
Confidence building –
Student support
Mindfulness – C20 Tuesday SIN SWY
Homework Support, Confidence
building groups, Craft club – Student
support
– C20 – Every Day
Whole School EnrichmentBuddy Reading,
Peer Mentoring.
Voluntary classroom ‘TA’ support; Peer
Mentoring.
Benchball Interhouse – December; KS3
Rounders Interhouse – May.
Student Leadership – October onwards.
Eco-committee – A10 Tuesday (Fortnightly)12:55pm.
PRIDE club – D5 Friday 12:30pm
British Sign Language Club – D1
Monday 12:30pm
Homework Club – ELC Daily 12:30pm
Duke of EdinburghBlack History Month – Poetry Writing
Competition – October;

Christmas, Hannukah and Diwali oranment
competition
– December;

DHFS Student Assembly Challenge -Jan/Feb;

Celebrating Diversity Speech Competition -Feb;

DHFS Planner Design – March;

British Science Week Growth Competition- March;

The Great DHFS Bake Off – May;

Environmental Entrepreneurs – June
SEE STUDENT NOTICES NEARER THE
EVENT FOR INFO
Young Enterprise; Sixth Form Leadership
(Head Student)

There’s lots to do at DHFS! Take a look at some of the great clubs that you can be part of;

Art Club (For Year 7, 8 and 9)
  • Time: Tuesdays, 12:30pm – 1:20pm
  • Place: F24
  • Leader: Mr Jebson

Come along to art club to develop skills, creativity and group work. Opportunities include: drawing and painting, photography, mixed media work, group tasks, sculpture, set design, portraiture, working from life. All year groups are welcome.

Code Club (all year groups)

  • Time: Monday & Tuesday 12:40pm – 1:20pm
  • Place: A11
  • Leader: Mr Potts & Mr Hawksworth

Come along and learn how to create your own games and programs in Scratch, Python and SmallBasic. If you’re already a keen programmer, you are welcome to work on your own projects, show off your skills and help other students learn. There will also be the opportunity to get hands-on and have a go with a Raspberry Pi computer.

No programming experience required – there will be plenty of worksheets, tutorials and help available to get you started.

DHFS Film Club (All Year Groups welcome)

  • Time: Wednesdays 12:35pm
  • Place: D1
  • Leader: Miss Kendall

Look out for the slides displayed in mentor time to find out what films are showing.

DHFS Pride (All Year Groups welcome)

  • Time: Fridays, 12:30pm-1:30pm
  • Place: D5
  • Leader: Ms. Byrd

DHFS Pride is a student led social club, open to all students. The aim of the group is to promote inclusivity and eradicate homophobic and transphobic language and behaviour.

Drama Club (for Year 7, 8 and 9)

  • Time: Tuesdays, 12:30pm – 1:20pm (bring a packed lunch)
  • Place: Fanshawe Hall
  • Leader: Mr. J Parker and Miss Sinclair

Come along to Year 7, 8 and 9 Drama club to learn about acting and the theatre. You will play loads of drama games, get involved in performances and have the opportunity to go to the theatre! Bring a packed lunch with you so we have more time to do drama.

“Doing drama has given me so much more confidence and I have made loads of friends” – (club member)

Food NEA Support Club (Y11 – Term 1 & 2 only)

  • Time: Tuesdays, 12:35pm – 1:15pm
  • Place: E20
  • Leader: Miss. Weller and Mr. Thompson

Details to follow!

Girls’ Engineering Club
Mission X Club (for Year 7 and 8 – Term 3 & 4)
Chess Club (All Year Groups welcome)

  • Time: Wednesdays, 12:30pm – 1:20pm
  • Place: F17 / F18
  • Leader: Mr Barnett

All years welcome.

Pet Club (for Year 7, 8 and 9)

  • Time: Wednesdays, 12:30pm – 1:00pm
  • Place: F3
  • Leader: Mrs. M Walker and Mrs. Cornthwaite

Anyone is welcome, but it’s mainly aimed at years 7, 8 and 9.
Our ethos is about making friends and making new animal friends too! We have resident animals; Pebbles the Hamster and tropical fish. Different animals also visit us each week, from dogs and cats to snakes! On top of that, students can arrange to bring their own pets in from home.

Homework Clubs (Various)

  • Subject: Humanities – (Y7,Y8,Y9,Y10,Y11)
  • Time: Tuesday – Friday, 12:30pm – 1:20pm
  • Place: C12
  • Leader: TBC

  • Subject: Maths Foundation – (Y10)
  • Time: Thursdays
  • Place: TBC
  • Leader: Miss. White

  • Subject: All Subjects – All Year Groups welcome
  • Time: Daily 12:30 – 1:20
  • Place: ELC
  • Leader: Various Teaching Assistants

Open to everyone. The club offers additional help with homework.

Aspire Literature & Language Lectures (For Y10 & Y11)

  • Time: Wednesdays, 3:30pm – 4:30pm
  • Place: TBC
  • Leader: Mr. Husband

Details to follow!

Science Club (For Y7, Y8 & Y9,)

  • Time: Wednesday, 3:30pm – 4:30pm
  • Place: F2
  • Leader: Miss L Webster and Mr W Baxter

Scientifically investigate anything you wish! Whether it be monitoring the behaviour of your pet hamster, or trialling the quality of various lipsticks, it’s entirely your choice. You’ll have the opportunity to achieve a CREST award and share research with the school and your parents at the end of the year.

There’s more; Science club members get exclusive access to science visits, national competitions and priority in whole school science trips!

Science Research Group (Years 10,11, 12 & 13)

  • Time : Wednesday 3:40pm – 4:30pm
  • Place : F3
Choir (All Year Groups welcome)

  • Time: Thursday, 12:30pm – 1:15pm
  • Place: F13
  • Leader: Mrs. R Hobson and Mrs. S Potts

Love singing? All ages and abilities of staff and students are welcome. Experience that ‘feel good’ effect that you only get from singing in a large group.

DHFS Band Practice (All Year Groups welcome)

  • Time: Wednesdays, 12:30pm – 1:15pm
  • Place: Fanshawe Foyer
  • Leader: Mr. Walters

Love playing musical instruments? All ages and abilities of staff and students are welcome. Experience that ‘feel good’ effect that you only get from playing in a band.

Engineering Club (for Year 7, 8, and 9)
Young Enterprise (for Year 12 & 13)

  • Time: Wednesdays, 12:35pm – 1:15pm (bring a packed lunch)
  • Place: A10
  • Leader: Mr Hardy & Miss Loh

Maths Art Club (All Year Groups welcome)

  • Time: Mondays 12:30
  • Place: F22
  • Leader: Mr Wilmshurst
LRC Readers’ and Writers’ Clubs

KS3 & KS4: Wednesday Lunchtime: 12:30 – 1:00pm

Sixth Form: Tuesday Lunchtime: 12:30 – 1:00pm

Textiles Club (Terms 1 & 2)
KS5 Relaxation Class
Upper Room (Years 9 – 13)

  • Time: Wednesday 12:30 – 1:30pm
  • Place: C11

Discuss life’s big questions and explore Christian the faith.

Mandarin Club (Term 2)
Other Clubs / Support – All Year Groups Welcome

  • Homework Support: – C20 – Every Day, 12:35pm – 1:15pm (bring a packed lunch)
  • Confidence Building: – C20 – Every Day, 12:35pm – 1:15pm (bring a packed lunch)
  • Student Support: – C20 – Every Day, 12:35pm – 1:15pm (bring a packed lunch)
  • Craft Club: – C20 – Every Day, 12:35pm – 1:15pm (bring a packed lunch)
  • Mindfulness: – C20 – Tuesdays, 12:35pm – 1:15pm (bring a packed lunch)
  • Eco Committee: – A10 – Tuesdays, Fortnightly, 12:55pm – 1:15pm (bring a packed lunch)
  • British Sign Language Club: – D1 – Mondays, 12:30pm (bring a packed lunch)

Details to follow.

Scroll to top